METZ - Up On Gravity Hill
Jedna z desek roku 2024, ke které se od jejího vydání pravidelně vracím. Trojlístek dospělých punkáčů z Toronta do svého posledního alba nalámal přístupné noiserockové hitovky plné romantiky i grungového surealismu.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Stalo se, co se muselo stát. Ledva doschla hlína na hrobě finských melancholiků SENTENCED, ledva protekla poslední kapka vodky hrdlem truchlících, ledva Ville Laihiala odložil svůj pohřební rubáš do almary... už je tu zpátky duch Odsouzenců, který mluví jeho hlasem. POISONBLACK se tak z levobočka stávají hlavní Villeho aktivitou, o čemž svědčí i fakt, že černovlasý mračoun už nenechává svůj chraplák pochrupkávat nad kytarou, ale od odešlého J. P. Leppäluoty převzal roli hlavního vokalisty...
Zatímco předchozí deska se nesla ve zjevné duchu nepřiblížit se příliš tvorbě Laihialovi rodné hroudy, novinka je ovládána úmyslem zjevně opačným – evokovat ve fanouškovské obci maximum reminiscencí na tvorbu SENTENCED a tím i přivábit k doposud trochu nevýrazným POISONBLACK pozornost trhu. V Zemi tisíce jezer se zjevně dílo dobře podařilo, protože „Lust Stained Despair“ si ihned po vydání odskočilo na druhé místo tamního prodejního žebříčku...
Výměna vokálu sebou logicky přinesla i přitvrzení výrazu, což POISONBLACK jen a jen prospělo. Pokud si odmyslím skladkobolný bonbónek „The Darkest Lie“ a mondénního gothic metalového synka v ošoupeném svrchníku jménem „Nail“, představuje novinka Finů velmi dynamickou a slušně odsýpavou kolekci dravější heavy metalové melodiky s pečetí severu. Zjevně dobře poučeni kšaftem Odsouzenců sázejí zamračení pánové melodickou linku na rozjeté riffové vagóny, pod kotel přikládají dobře sestavenou vokální linkou i chytlavými kytarovými kudrlinkami a dobrý dojem završují decentními aranžemi (kláves je méně, jsou stažené, ale dobře pasují). Materiál nevyhlíží nijak opulentně, ornamentálně či uměle, naopak většina skladeb je velmi příjemnou ukázkou melodické přímočarosti bez zbytečného špekulování. Laihiala a spol. školu SENTENCED nijak nezostudili a hlasový projev kapelmajstra se zdá být rok od roku jistější a barevnější. Pokud bych měl z vyrovnané kolekce vyzdvihovat, pak určitě hodně příjemnou akustickou depku „Pain Becomes Me“ (tam se duch SENTENCED promenuje v plné polní) a po vzoru „Funeral Album“ odsýpající melodku „The Living Dead“. Nicméně s výjimkou nevýrazné riffovačky „Raivotar“ a již zmíněné „Nail“ se mi „Lust Stained Despair“ zamlouvá sakumprdum a už nějaký ten týden se při jeho poslechu bavím královsky naplněnou šablonou gothic metalu pro masy.
Ať chci, nebo nechci, vždycky se mi dere pod jazyk srovnání se zesnulou Villeho mateří SENTENCED. Nuže, oproti ní jsou POISONBLACK přeci jen chudým synečkem, který, zejména co se kytar týče, nemá zdaleka tak početné věno nápadů. Nicméně s tím málem si vystačí a každá melodie sedí do konceptu Černojedů jako dětská řiťka na šajskastrůlek. Postavím-li „Lust Stained Despair“ vedle zástupu gothic metalových pubescentů a androgynů, okupujících světové hitparády (nebo se o to aspoň zuřivě snažících), vychází mi tahle sympaticky nabroušená a nekomplikovaná nahrávka na čistých osm, čili velmi dobře. Půl bod strhávám z úcty k památce nebožky matky.
Příjemná reminiscence na zesnulé SENTENCED, promíchaná s nepobuřujícími gothic metalovými manýrami made in Suomi. Velmi příjemný a velmi nenáročný poslech.
7,5 / 10
Ville Laihiala
- kytara, vokály
Janne Markus
- kytara
Marco Sneck
- klávesy
Antti Remes
- basa
Tamo Kanerva
- bicí
1. Nothing Else Remains
2. Hollow Be My Name
3. The Darkest Lie
4. Rush
5. Nail
6. Raivotar
7. Soul In Flames
8. Pain Becomes Me
9. Never Enough
10. Love Controlled Despair
11. The Living Dead
Lyijy (2013)
Drive (2011)
Of Rust and Bones (2010)
A Dead Heavy Day (2008)
Lust Stained Despair (2006)
Escapexstacy (2003)
Nepovažuji se zrovna za znalce a milovníka tvorby SENTENCED, ale jejich vrcholná alba přesto považuji ze špičková i v rámci celého spektra metalové hudby. Hudba POISONBLACK se od tvorby finských melancholiků zas tolik neliší. Snad v poněkud nenáročnější a jednodužší formě přináší osvědčené atributy muziky SENTENCED. V kolekci příjemně se poslouchajících písní se najde i nějaký ten hit a přestože se nejedná o hudbu s trvalejší hodnotou, o nějaké podřadné kvalitě na pár poslechů nemůže být řeč.
Sotva jsme odložili smuteční mundůr, charismatický frontman zesnulých poetů SENTENCED je tu náhle zpět, tentokráte jako kytarista a hlavně jako nový předák POISONBLACK. Nástupem Villeho Laihialy za mikrofon produkce finské naděje doznala určitých změn, především konvertovala k rockovější poloze a, jaké to překvapení, celkově se hodně přiblížila atmosféře posledních nahrávek z dílny „The Northernmost Killers Themselves“. Jenže POISONBLACK nemají ve svých řadách ani z poloviny tak zručné sekernické duo jaké Odsouzenci měli v Miikovi Tenkulovi a Samim Lopakkovi (poslední jmenovaný byl navíc výtečným textařem). Kytarová vozba působí na „Lust Stained Despair“ příliš kolovrátkovým dojmem, není tolik silná v melodiích, o sólové práci pak snad raději ani nemluvě. Troufám si tvrdit, že nebýt Laihialova nezaměnitelného chrapláku (a skladatelského, potažmo pak textařského potenciálu, samozřejmě), rozhodně by se dnes o POISONBLACK nemluvilo od Helsinek až po Rovaniemi a jejich nové album by nevrávoralo na samé špičce finské hitparády. Objektivně však musím přiznat, že pár opravdu zdařilých momentů „Lust Stained Despair“ ukrývá, potěší zdařilý refrén „Nothing Else Remains“, „The Darkest Lie“ a především pak komorní záležitost „Pain Becomes Me“. Celkově to máme, i když převážně díky přítomnosti černovlasého sympaťáka, za sedm bodů. Příjemné album, které sice nedosahuje kvalit počinů SENTENCED, leč i tak strká do kapsy drtivou většinu gothic rockové konkurence.
Moc příjemná záležitost, která není na první poslech tak líbivá, jako jejich debut. 0,5 bodu přidávám za perfektní zvuk. Jinak souhlas s blackem.
Jedna z desek roku 2024, ke které se od jejího vydání pravidelně vracím. Trojlístek dospělých punkáčů z Toronta do svého posledního alba nalámal přístupné noiserockové hitovky plné romantiky i grungového surealismu.
To dojení vyschlého writer’s roomu je do nebe volající. Nových nápadů je pomálu, zato jsou rozmazané na dvojnásobek. Nekonečné plebiscity jsou ubíjející, nové hry vizuálně průměrné a když se to rozjede, přijde očekávatelný cliffhanger. Opouštím hru!
Tahle americká parta zní úplně jako revival starých JUDAS PRIEST, i ten vokál jako by patřil samotnému Halfordovi. Je to taková zasmrádlá mršina, ale překvapivě mě celkem bavilo si to poslechnout. Jestli do toho půjdu podruhé ale fakt nevím, spíše ne.
4 disky. 58 skladieb. 75-stranový booklet. Len CD a LP, žiaden streaming. Steven Wilson sa vybral zboriť mýtus, že 80’s boli umeleckou pustinou: Od THE CURE a JOY DIVISION po zabudnuté britské spolky, funguje to na ploche vyše 5 hodín. Povinné počúvanie!
Dobre to robí táto švédska superskupina. Melodický death metal vo veľmi prístupnej, niekto by zbytočne hanlivo povedal kolovrátkovej, forme. Na druhom albume v ešte zrelšej a lepšej podobe. Teším sa na ich tohtoročné koncerty!
Daniel Cavanagh asi chtěl stvořit Anathemovské album, ale utopil se v klišé. Příjemně to odsýpá a zvuk i provedení se dají těžko kritizovat, ale je to tak nepůvodní a otřepané, že to úplně kazí emoce, které by jinak určitě fungovaly. Sem se vracet nebudu.
Rumunský doom metal s hlasem tak hlubokým, že i basa je proti němu mandolína. O to výraznější je, když mu do duetu hraje flétna. Jde ovšem o kvalitní nahrávku, kapelník svého času bubnoval u SHAPE OF DESPAIR a lecčemu se tam přiučil.